Katalitik konvertör nedir?

KATALİZÖR (KATALİTİK KONVEKTÖR YERİ/NEREDE BULUNUR

Katalitik konvertör, yanma esnasında oluşan ve araç egzoz undan çıkan zehirli gazların olabildiğince temiz bir halde havaya karışmasını amaçlar. Dünyayla birlikte Türkiye’de de daha çevreci hale gelen standartlar ve kanunlar ile bu sistemler araçların içerisinde zorunludur ve gün geçtikçe gelişmektedir.

KATALİZATÖR GİRİŞ ÇIKIŞ

Katalitik konvertör nasıl çalışır?

Katalizörün içerisinde zirkondioksit ile kaplanmış özel malzemeler vardır. Zehirli gazlar bu malzemelerin bulunduğu alandan geçerken bir kimyasal reaksiyona girer. Son yanma adı verilen bir tepkimeyle, zehirli gazlar daha az zararlı hale gelir ve egzos borusundan çıkarak havaya karışır. Katalitik konvertör 480-650 santigrat sıcaklıkta çalışabilirken ömrü 80.000 km olarak tahmin edilmektedir.

 katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör arızası nasıl oluşur? Nasıl giderilir?

Katalitik konvertör arızası genelde farklı sebeplerin neden olduğu “filtre gözeneklerinin tıkanması” durumundan meydana gelir. Örneğin tasarruf için sürekli düşük devirde araç kullanımı filtrelerin görevini yerine getirmemesine, dolayısıyla da monolit gözeneklerinin tıkanmasına yol açar. Katalitik konvertör arızası için bir diğer sebep kalitesiz yakıt kullanımıdır. Yağ katkı oranı yüksek yakıtlar monolit gözeneklerinde tıkanmaya sebep olur ve katalitik konvertör arızası ortaya çıkar. Solvent katkı oranı yüksek yakıtlar ise yüksek yanma ısısı gerektireceğinden bu durum monolit seramiğinin aşırı ısınma sebebiyle erimesine ve yine gözenekleri tıkamasına yol açar.

Katalitik konvertör fiyatları?

Katalitik konvertör fiyatları aracınızın markasına ve katalitik konvertörün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Haziran 2022 itibariyle yaptığımız araştırmaya göre katalitik konvertör fiyatları 600TL – 15.000 TL arası değişmektedir. Güncel fiyatlar için yeniden bakılmasını öneririz. egzozburada.com

Similar Posts