|

P0420? Katalitik Konvertör /Katalizör Arızası Belirtileri kodu check engine ne demek?

check engine / P0420

P0420 arıza kodu nedir? Katalitik Konvertör Sistem Verimliliği Sınırın Altında (Sıra 1) arızasının açıklaması nedir? P0420 arıza kodu nasıl düzeltilir? P0420 arıza kodunun sebepleri ve belirtileri nelerdir?….

P0420 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Katalitik konvertörün görevi, yanma döngüsü sırasında egzozdan çıkan zararlı partikülleri parçalamak (hidrokarbon (HC), Karbonmonoksit (CO), Nitrooksit (NOx)) ve onları zararsız gazlara dönüştürerek egzoz emisyon değerlerini düşürmektir. P0420 arıza kodu, katalitik konvertörün verimli bir şekilde çalışmadığını ve bu nedenle araç tarafından zararlı kirletici maddelerin çıkışının arttığını gösterir.

Yeni nesil araçlarda, katalitik konvertörün girişinde ve çıkışında birer tane olmak üzere toplam iki adet oksijen sensörü bulunur. Birinci sensör, hava-yakıt karışımının ayarlanmasına ve motorun düzenli çalışmasına yardımcı olur. İkinci sensör ise, egzozdan çıkan gazları ölçerek katalitik konvertörün çalışmasını kontrol eder. ECU, oksijen sensörlerinin değerlerini karşılaştırarak katalizör verimliliğini izler. Yanlış giden bir durum söz konusu ise ECU, P0420 arıza kodunu üretir ve motor arıza lambasını yakar.

Check engine ne demek sorusunun yanıtını işin alfabesinden başlayarak vermeye çalışalım. Check engine ne demek sorusunun yanıtını işin alfabesinden başlayarak vermeye çalışalım. İngilizce olarak kontrol ve motor sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşur. Türkçe karşılığı ise arıza ışığı ya da motoru kontrol lambası demektir. Motor arıza lambası olarak da halk arasında bilinir.

Aynı zamanda bilgisayarlı olan motor yönetiminin sistemlerinde eğer araçlarda herhangi bir eğer arıza varsa o zaman uyarı ışığı yanan göstergedir. İleri seviyede üretilen araçlarda kullanılan bir göstergedir. Bugün artık kullanılmayan otomobil yok gibidir. Elektronik bir ünitedir. İlgili standartlara göre üretilirler.

Bu durum, katalitik konvertörün verimli çalışmadığını gösterir. Katalitik konvertörler, kolay aşınan, yıpranan parçalar değildir ve değiştirilmesi gerekecek şekilde tasarlanmamıştır. Arızanın sebebi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. 

Katalitik Konvertör Arızasının Belirtileri

Konvertör arıza vermiş olsa bile aracın çalışmasında hissedilir bir problem yaşamayabilirsiniz. Sürücü için bir tehlike oluşturmaz ancak zamanında müdahale edilmezse diğer bileşenlerde ciddi hasarlara neden olabilir.

P0420 ile birlikte eşleştirilmiş diğer kodları göz ardı etmeyin. P0300, P0301, P0302, P0303, P0304, P0305, P0306, P0307, P0308, P0174 ve P0171 arıza kodları, P0420 arızasının tetiklenmesine sebep olmuş olabilir. Öncelikle bu arıza kodlarının çözülmesi gerekir.

 • – Arızanın ilk göstergesi motor arıza lambasının yanmasıdır.
 • – Katalitik konvertörün içindeki madde kırılmış ise egzozu kısıtlayarak aracın çekişini ve hızlanmasını etkileyebilir.
 • – Araçtan çürük yumurta kokusuna benzer bir sülfür kokusu gelebilir.
 • – Yakıt tasarrufu azalır ve araç daha fazla yakmaya başlar.

Katalitik Konvertör Arızasının Sebepleri

P0420 arıza kodu, aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

 • – Araca kurşunsuz yerine kurşunlu yakıt koyulmuştur
 • – Oksijen sensörünün arızalanması
 • – Çıkıştaki oksijen sensörünün (HO2S) kabloları hasarlı veya yanlış bağlanmış
 • – Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü düzgün çalışmıyor
 • – Egzoz manifoldu / katalitik konvertör / susturucu / egzoz borusu çatlak veya hasarlı
 • – Arızalı veya verimsiz çalışan katalitik konvertör
 • – Ateşleme zamanlaması hatası
 • – Yakıt enjektörü sızıntısı veya yüksek yakıt basıncı
 • – Silindirlerdeki yanlış ateşleme zamanlaması
 • – Motorun yağ yakması

Katalitik Konvertör Arızası Onarımı

Katalitik konvertör ve oksijen sensörü değişimleri oldukça masraflıdır. Bu nedenle arızanın doğru teşhis edilmesi gerekir. Değişim yapılan parçalar mutlaka orijinal olmalıdır. 

P0420 arıza kodunu düzeltmek ve gidermek için önerilen bazı adımlar şunlardır:

 • – Öncelikle başka arıza kodu var mı bakılmalı ve onların onarımı gerçekleştirilmelidir.
 • – Egzoz sistemini hasar ve sızıntılar için inceleyin. Egzoz manifoldu, contalar, egzoz boruları ve ön katalitik konvertöre çok dikkat edin. Herhangi bir sızıntı bulunursa, sızıntıyı onarın ve kodu temizleyin. İşe yarayıp yaramadığını anlamak için aracınızı bir müddet sürün.
 • – Birinci ve ikinci oksijen sensörlerinin voltaj sinyallerini karşılaştırın.
 • – Araba çalışırken ve normal çalışma sıcaklığındayken, çıkıştaki (downstream) oksijen sensörünün voltaj sinyalini ölçmek için dijital multimetre kullanın. Voltaj sinyali düz çizgi şeklinde olmalıdır ve yaklaşık 0,45V’luk sabit bir voltaj değeri üretir. Eğer dalgalı şekildeyse bu sensör arızalıdır ve değiştirilmelidir. Sensörün voltajı sürekli olarak 0.1V ile 0.9V arasında atlıyorsa, katalizör aşınmış ve katalitik konvertörün değiştirilmesi gerekir.
 • – Katalitik konvertörü değiştirin.

Öneriler

İlk olarak, bir lazer termometre kullanarak konvertörün öncesindeki ve sonrasındaki egzoz sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz. Motor tamamen ısındığında çıkış sıcaklığı yaklaşık 100 Fahrenheit (310,92 Kelvin) olmalıdır.

P0420 arıza kodu alan araç sahiplerinin yaptıkları en büyük hata, hemen oksijen sensörünü değiştirmektir. Doğru teşhis yapmak önemlidir. Bu sayede gereksiz yere parçaları değiştirmez ve para harcamazsınız.

Katalitik konvertörü veya oksijen sensörlerini değiştirmeniz gerekiyorsa, mutlaka orijinal parça kullanmanız önerilir.

Birçok araç üreticisi emisyonla ilgili parçalar için daha uzun süreli garanti veriyor. Aracınız henüz yeni ise ve garantisi bitmiş olsa dahi bu tür parçalarda ek garantisi olabilir. Birçok üretici bu parçalara beş yıl veya daha yüksek kilometre garantisi veriyor. Üretici firmadan sorununuz hakkında bilgi alınız.

Similar Posts