egzoz susturucu nedir ? ne demek ? ne işe yarar ? ne görevi görür ?

Susturucu : Aracımızda yanmış gazların dışarıya atılması sırasında oluşan gürültüyü azaltmaya, önlemeye yarayan düzenektir.

kazan şeklinde gövdelerden oluşmaktadır,

İçerisinde bulunan sırayla ve arayla dizilmiş kapaklar vardır bu kapaklar oda sistemi görmektedir.

Odaların kapılarından gelen havayı tüm odalara dağıtmayı sağlayan borular geçmektedir. Bu borular zincirleme deliklidir.

Peki nasıl susturuyor ? Yüksek ses dalgaları delikli boruların yardımı ile odalar aktarılır. Duvarlara çarparak aksi yöne giden ses dalgası arkadan gelen ses dalgasının basıncı ile ve birlikte doğru yöne çarparak diyer odaya doğru gider duvarlara her çarpması yorulmasını sağladığı için arka susturucuda dahi aynı işlemi tekrarlaması ile birlikte çevreye daha az ses verir

Her model aracın görsel açıdan egzozları farklıdır. Nedeni aracın taban kısmındaki boru veya gövde kısımlarına göre ve biraz içeri girebilecek şekilde tasarlanır.

İçsel açıdan da farklıdır bazı araçların egzozlarındaki kapak sayısı fazla olmak zorunda olabilir bunun nedeni ise çok güçlü motorun çıkardığı sesi susturulmaktır. Kapak sayısı yetersiz kalması durumunda kıvrımlı borular kullanılır.

 

Egzoz Sistemindeki Parçalar Nelerdir?
Bir arabada toplam kaç parça vardır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Navigation

My Cart

Close
Viewed

Recently Viewed

Close

Great to see you here !

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve aşağıda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.
privacy policy.

Already got an account?

Quickview

Close

Categories

You were not leaving your cart just like that, right?

Enter your details below to save your shopping cart for later. And, who knows, maybe we will even send you a sweet discount code :)